3 najdôležitejšie vlastnosti luxusného pera

Vlastnosti luxusného pera

Mnohým ľuďom nie je jasné, prečo by mali platiť priveľa za čosi, čo môžu kúpiť lacno. Je síce pravda, že pero si dokážete kúpiť za pár centov. A možno sa pýtate: budú značkové perá písať hádam inak, ako tie obyčajné? Skúste sa teda opýtať takto: bude sa mi lepšie jazdiť vo Ferrari alebo v Trabante?

penna stilografica

Čím sa teda luxusné perá odlišujú od tých klasických? Rozdiely nájdete predovšetkým v týchto oblastiach:

  1. Vzhľad. Je niečo, čo je pri tomto type pier skutočne dôležité. Okrem samotného písania je totiž úlohou luxusného pera hlavne reprezentovať svojho majiteľa. A preto sa luxusné perá vyrábajú z drahých materiálov. Mnohokrát medzi nimi nájdeme aj také, ktoré sú vykladané drahými kovmi, či celé vyrobené zo zlata. Dôraz sa však kladie aj na vnútorné komponenty pera a používajú sa materiály ako mosadz alebo oceľ. V kolekciách luxusných značiek sa dajú nájsť perá výlučne pre dámy, či iba pre pánov. Porovnajte si pávie perá a pierka vrabčeka! Určite uvidíte rozdiel… A tak je to i s luxusnými a obyčajnými perami.
  2. Ergonómia. Padne Vám pero pohodlne a presne do ruky? Ušľachtilé materiály sa pri výrobe takýchto pier nepoužívajú len kvôli vzhľadu. Majú významnú úlohu aj pri komforte písania. Ovplyvňujú totiž hmotnosť pera, jeho priľnavosť k prstom, či zohrievanie materiálu pri dlhšom písaní. Vďaka tomu aj veľké a navonok mohutné perá sú v skutočnosti jemné, ale zároveň pevné a vyvážené.
  3. Výkon pera. Ak si zvolíte napríklad plniace perá, ich výkon vo veľkej miere ovplyvňuje špička. Tie sú u luxusných pier často ručne vyrábané, vymeniteľné, no zároveň s dlhou životnosťou. Ak svoje plniace pero na dlhší čas odložíte, nebudete ho znova musieť „rozpisovať“. Skutočne kvalitné atramentové perá totiž začnú pracovať už pri prvom dotyku s papierom. Dôležitý je tiež prietok atramentu a to, či musíte na papier tlačiť. U luxusného pera Vám čosi také nehrozí a písanie je zážitkom.

Prečo kupovať luxusné perá

Okrem vyššie spomínaných vlastností sa dá o luxusných perách povedať ešte čosi. Je jasné, že nie sú pre každého. Napríklad školáci, nezamestnaní, či radoví zamestnanci, ich iste nepotrebujú. Pretože luxusné perá majú za úlohu reprezentovať! Z tohto dôvodu sú veľmi populárne napríklad u top manažérov, či verejne známych osobností. Ak chcete naozaj zapôsobiť, zlaďte si s perom svoje doplnky! Napríklad manžetové gombíky, vizitkár, zapaľovač, stojan na perá vo svojej kancelárii a svoje luxusné pero. Dojem bude iste prvotriedny.

 

FOTO: Rick Henzel  / Dollar Photo Club